Jak na správné psaní prvňáčka

Máme za sebou první měsíc výuky na všech školách. Jelikož učím prvňáčky, jsem velice zaneprázdněná přípravou materiálů, cvičení a her. Stále něco kreslím, vystřihuji, lepím, píšu. Baví mě to a jsem za mou práci moc ráda!

 

Děti se učí všemu poprvé. Chtěla bych Vám napsat pár tipů, které při dodržení způsobí, že Vaše dítě bude s větší ochotou psát a nebude tak hodně namáhat ruku.

 

 

Pár tipů ke správnému psaní prvňáčka:

 

 

Dítě musí správně sedět.

 

Jak na to? Správná výška stolu sahá do poloviny jeho hrudníku. Dítě sedí rovně, je lehce nahnuté dopředu, hlava mírně dopředu, nohy se opírají o podlahu, lokty položené na stole.

 

Správná tužka.

 

V papírnictví máte na výběr z mnoha psacích potřeb. Doporučuji tužku Stabilo – je ergonomická, trojhranná. Díky prohlubním neklouže a skvěle se drží, čímž navozuje správný úchop – tak zvaný špetkový úchop.

 

 

Klidné prostředí. Dítě by nemělo u psaní poslouchat hudbu, pozorovat svého mazlíčka – pejska, kočičku, dívat se na televizi…. Nemělo by být rušeno nikým a ničím.

 

Píše krátce, ale častěji.

 

Co je to krátce? Pět minut soustředěného psaní stačí. Následuje pauza a pak se může vrátit zpět k úkolu.

 

 

Než dítě začne psát, je třeba uvolnit ruku.

 

Ve škole simulujeme malý, drobný déšť – mrholení shora dolů spolu s pohybem prstíků, následuje větší déšť, menší pohyby prstíky, průtrž mračen – pohyby celými pažemi.

 

Simulujeme také hru na hudební nástroje – na piano, na kytaru, na flétnu – u těchto aktivit také pohybujeme prsty. Nakonec zvěsíme paže, pohladíme levou rukou pravou a opačně pravou rukou tu levou. A můžeme se posadit.

 

 

Po těchto cvičeních zkoušíme psát tvar ve vzduchu,

 

následně obtahujeme vzor párkrát za sebou barevnými pastelkami. U komplikovaných tvarů můžeme zkoušet psaní na nějaký papír.

 

Pomáháme dítěti s vedením ruky, pokud není pohyb plynulý.

 

Dělám to často, dítě se uvolní a vede tužku snadněji. Pokud máte leváka, vedete ruku dítěte svou levou rukou.

 

 

Chvalte. Chvalte. Chvalte.

 

Za všechno, za snahu, za hezkou čárku, za správný úchop, sezení… to je to nejdůležitější na začátku první třídy.

 

 

Vidím to každý den, když dítě pochválím, snaží se víc, dá ze sebe všechno, je to ta největší motivace.

Tyto činnosti nejsou dětmi dost oblíbené, proto našim úkolem je podpořit dítě natolik, aby mělo radost z toho, co dělá..

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Instantnistesti.cz