Jdeme do finále….

 

Bylo září 2021 a já jsem se rozkoukávala a poznávala nové prvňáčky.

 

Seděli tiše v lavicích, hypnotizovali mě zrakem, lehounce se usmívali, hltali každé mé slovo, následovali mě…

 

Vše pro ně bylo nové a zajímavé. Každá věc ve třídě byla jedinečná a každá aktivita v hodině je motivovala k chuti se učit. Těšili se na každé nové písmenko, které se naučí číst a psát, na každou novou číslici, kterou poznají.

 

Vrcholem štěstí bylo, když jsem dětem dala pera na psaní!

 

Děti se postupně učily, jak se mají chovat v jednotlivých situacích, jak si mají poradit, učily se samostatnosti, pochopení, empatii k jiným dětem. Každý malý nebo velký problém jsme se snažili co nejlépe vyřešit. Bez křiku, bez emocí, pomocí dialogu, pochopení.

 

Nejdůležitější pro mě byla jejich důvěra.

Vážím si toho a přistupuji k tomu s velkou pokorou. Protože každičký můj krok je pro děti směrovkou k další životní cestičce.

 

Nyní jsme krok od finále…od konce školního roku.

 

Co se změnilo? Všechno.

 

Z malých, bojácných předškoláčků se staly děti, které umí číst, psát i počítat, spolupracovat, samostatně pracovat, myslet, řešit různé úlohy, umí vyprávět, popsat své emoce a také sebejistě vystupovat.

 

Začínají být už unaveni. Mají za sebou dlouhý maratón. Čekají na velkou přestávku, kdy mohou jíst svačinku a taky se moc těší do družiny, kde nemusí dělat nic, pouze si hrát.

 

Ať už vymýšlím sebelepší činnosti, hry, aktivity v hodině, děti jsou nadšené jen chvíli, ale poté jejich aktivita klesá a jsou unavené. Těší se na prázdniny. Těší se na volno. Těší se na léto.

 

Mají za sebou velký kus cesty, na které se musely naučit všechna písmenka – velká, malá, tiskací, psací, musely se naučit skládat slabiky, slova, číst celé věty, psát, naučit se číslice a taky počítat.

 

První třída je pro děti nejtěžší, nejnáročnější. Obdivuji každého prvňáčka, protože dokázal velkou věc!

Proto si zaslouží prázdniny, které mu dovolí zregenerovat jejich síly a načerpat motivaci k dalšímu vzdělávání.

 

A já jako učitelka mám krásný pocit, protože vidím efekty svého povolání.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Instantnistesti.cz