Mateřství a samota

Cítíte se na mateřské „dovolené“ samotná?

Máte pocit, že celý Váš dosavadní život přestal existovat?

Jste z jedné strany šťastná, že máte své vytoužené miminko u sebe, ale zároveň se cítíte jako člověk na prázdném ostrově?

Nechcete o tom mluvit, protože se stydíte za své pocity?

NejsTE v tom sama! Je to zcela normální věc a pocit většiny maminek.

Nejste přece sama – někdo namítne – pořád je s Tebou ten malinký človíček, kterého nejdřív všude s sebou nosíš, krmíš, uspáváš….

Když se naučí lézt nebo chodit, máte své milované dítě neustále vedle sebe, za sebou, před sebou…

Tak proč se cítíte sama samotinká?

Ihned po porodu se vše strhne v jeden velký a rychlý závod s časem – musíte si přizpůsobit svůj den tak, abyste mohla miminko nakrmit, přebalit, převléct, pohoupat, uspat, vyprat, najíst se, umýt se, zajít si na záchod, popovídat si s manželem…..

Maminky, které mají už jedno dítě, tak musí ještě navíc si najít čas na to druhé….!

Celá rodina a přátele jsou nadšení, protože máte něco nového, každý je zvědavý, jak vypadá Vaše děťátko, jak vypadáte Vy (po porodu….), jak to zvládáte…?

Potom ještě celý ten kolotoč kolem kojení, bolení bříška, prdíků….

Začátky jsou těžké, ale z druhé strany se stále něco děje.

Pak přichází ten divný pocit, o kterém jsem psala na začátku – samota. Již vše nějak začalo fungovat, všichni už viděli miminko a známí a kamarádky se nějak neozývají! Proč? Přemýšlíte, co jste udělala, že mlčí…

Nic….jen to, že ony ještě miminko nemají, mají jiné zájmy a hlavně volnost. A jiný život.

Co teď s tím? Jak se s tím poprat a být šťastná?

Kamarádky, které mají také děti

Ideální je, když si najdete mezi svými kamarádkami ty, které mají také dítě. Když budete mít kamarádku s dítětem stejně starým jako to Vaše, budete mít možnost porovnávat své pocity, dojmy, budete mít společné téma, můžete si radit, fandit, pomáhat – třeba i jedna druhé na chvíli pohlídat dítě 🙂

Když budete mít kamarádku s dítětem starším, uslyšíte slova mámy, která má už více zkušeností, může Vám snadno poradit, ale také Vám nastínit pohled zvenčí. Ukáže Vám cestu, jak snadněji projít mateřstvím.

Facebookové skupiny maminek

Facebook je zlatý důl kontaktů pro maminky z různých koutů republiky. Stačí si vyhledat slovní spojení Maminky Praha, Maminky z Brna nebo dle narození dětí – Miminka prosinec 2018, Miminka z března 2019…. Jsou nejčastěji uzavřené, proto se nemusíte bát psát své pocity, otázky, komentáře…

Portály pro maminky

Pokud nemáte ráda Facebook, připojte se k maminkám na různých portálech – Emimino, Rodina…a spousta dalších, nových. Osobně mohu doporučit emimino.cz, kde jsem trávila svůj čas na mateřské, odkud mám hodně kamarádek, které mně podržely, když mi nebylo nejlíp.

Srazíky a setkání maminek

Nejen přes Facebook se organizují různá setkání. Určitě máte ve svém okolí místo, kde se maminky setkávají, dětské kluby, dětská centra, která mají v nabídce také cvičení pro maminky po porodu, plavání pro děti…všude tam můžete potkat ženy, které jsou na stejné lodi jako Ty.

Procházky

Pokud dáváte přednost osobnímu navazování kontaktů, určitě najdete někoho, kdo je Vám podobný,  třeba na procházce, na pískovišti, v parku…Stačí úsměv, pozdrav a otázka – kolik je Vašemu miminku? A konverzace může začít!

Kamarádka

Možná jste se dozvěděla, že Vaše kamarádka je těhotná. Nebo Vaše kamarádka ze školy má také miminko. Pošlete ji pár fotek svého dítěte přes WhatsApp nebo přes Messenger. Možná se Vaše přátelství obnoví a získáte další mámu – kamarádku  🙂

Tak či onak, věřím, že i Vy najdete tu svou cestičku k tomu, abyste měla úsměv na tváři a byla šťastnou maminkou.

Poděl se se svými zkušenostmi. Kde jste se seznámila s jinými maminkami?

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Instantnistesti.cz