Příprava prvňáčka na úspěšný start do první třídy

Přechod do první třídy je jedním z nejdůležitějších mezníků v životě dítěte.

 

Je to doba plná očekávání, nových zkušeností a výzev

 

Pro rodiče je důležité, aby svého prvňáčka dobře připravili na tento nový etapu ve školním životě.  Jak můžeme pomoci dítěti s přípravou na první třídu a jakým způsobem zajistíme úspěšný start?

 

Zvykání na školní rutinu

 

Před začátkem školního roku je vhodné postupně zavádět dítě do školní rutiny. To znamená, že by mělo být zvyklé na pravidelný spánek, stravování a časový harmonogram. Pomozte mu nastavit si pravidelný režim, který bude zohledňovat budoucí školní rozvrh.

 

Podpora samostatnosti

 

Je důležité, aby se dítě postupně osamostatňovalo a zvládalo základní úkoly samo. Učte ho oblékat se, zavazovat tkaničky, hygieně a správnému používání toalety. To mu pomůže cítit se více jistě a nezávisle, což je důležité pro školní prostředí.

 

Rozvíjení jazykových dovedností

 

Podporujte dítě v rozvoji jazykových dovedností, čtení a psaní. Čtěte mu před spaním, povídejte si spolu, ať se naučí vyjadřovat své myšlenky. Představte mu abecedu a pomozte mu se seznámit s jednoduchými slovy a větami.

 

Rozvoj motoriky

 

Důležitou součástí školního vzdělávání je také správná motorika. Podporujte dítě ve vývoji jemné a hrubé motoriky prostřednictvím her a aktivit, které podporují manipulaci s předměty, řezání, skládání skládaček apod.

 

Seznámení se školním prostředím

 

Navštivte společně s dítětem školní budovu před začátkem školního roku. Ukažte mu třídu, školní chodby a ostatní děti. To pomůže dítěti se cítit pohodlně.

 

Nejste si jistí, jaké konkrétní kroky máte udělat, abyste dítěti efektivně pomohli?

Právě pro Vás jsem napsala e-knihu s praktickými radami a s bonusem zdarma – pracovními listy: „Jak udělat s předškoláčka natěšeného prvňáčka.“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Instantnistesti.cz