Pelješac

PRVNÍ POZNÁVÁNÍ CHORVATSKA

 

Krásy Chorvatska jsme s manželem poznali ještě předtím, než jsme měli děti. Byli jsme čerstvě po ukončení vysoké školy a jednou, když jsme seděli s kamarády na pivku, jsem prohlásila…. já chci jet do Chorvatska!  Byl začátek prázdnin. Většina lidí jezdila na dovolenou pouze s cestovkou, ale já jsem byla vždy trochu nezávislá a pokud jsem se pro něco nadchla, šla jsem si za tím.

 

Samozřejmě, že jsem to dotáhla do konce a za týden jsme se opalovali na pláži v Novi Vinodolski 🙂 To, že naše dovolená trvala jen 3 dny nám nevadilo, důležité bylo to, že jsme to dokázali, jeli jen tak bez rezervace ubytování a užili si sluníčkové chvíle!

 

Když přišly děti, začali jsme jezdit do Chorvatska a oblíbili si ostrov Pag. Byla to pro mě nabíječka. Opravdu jsem cítila velkou energetickou sílu z tohoto místa.

Vše se mění, my také…a tak jsme po krásných 18 letech přestali na Pag jezdit.

 

 

Bylo načase poznat jiné ostrovy….Hvar, Brač a nyní Pelješac.

Popravdě jsem opravdu nevěděla, co mám očekávat, jelikož jsem se moc toho na téma poloostrova Pelješac nedočetla, možná mě žádná informace neoslovila….?

 

Proto svůj názor a osobní zážitky sdílím nyní – na svém blogu.

 

PELJEŠAC

Pelješac
Pelješac

 

Pelješac je jedním z nejkrásnějších míst jižní Dalmácie, který je vzdálený cca 100km od Dubrovniku, je spojen s pevninou obcí Ston. Je dlouhý cca 62 km. Leží vedle ostrova Korčula.

Všude se pěstuje víno, středomořské klima tomu svědčí. Pěstuje se především červené víno Plavac Mali a nejznámější oblastí pěstování je Dingač a Postup.

Kromě vinařství a turismu se obyvatelé živí rybolovem a chovem mušlí.

 

Krajina je skalnatá, cesty spojující letoviska jsou úzké, klikaté a vedou mezi horami. Nicméně stojí za to si udělat výlet a obdivovat nejen z auta krásy tohoto poloostrova. Nejvyšší hora Sveti Ilja je vysoká 961m a je možné se na ni vypravit z města Orebič.

 

Na Pelješac jsme jeli přes Slovensko, Maďarsko a 14 kilometrový úsek Bosny a Hercegoviny. Další možností jak se dostat na Pelješac je trajekt z Ploče do přístavního městečka na Pelješaci Trpanj.

Velmi rádi cestujeme, proto když jsme na konkrétním  místě dva týdny, cestujeme a poznáváme různá zákoutí zajímavých míst. Tentokrát jsme nebyli až tak aktívní, jelikož naše ideální ubytování nám dávalo pocit bezpečí, klidu a tu správnou dávku relaxu.

 

TRSTENIK

Trstenik
Trstenik

 

Náš první výlet nás zavedl do Trsteniku na jihu poloostrova. Městečko je malé, krásné, leží v zálivu ve tvaru půlměsíce. Sjíždí se k němu po klikaté cestě, která postupně otevírá krásu tohoto místa. Jsou tam malinké přírodní pláže s čistým mořem. Nepočítala jsem domy, apartmány, ale není jich moc. Za to tam najdete 5 restaurací, cukrárnu, poštu a obchůdek s památkami a oblečením. Zdá se, že je to mini městečko, ale dá se tam trávit dovolenou, pokud máte rádi malá letoviska s živější atmosférou.

 

STON

Ston

 

Další výlet byl do města, které spojuje Pelješac s pevninou – do Stonu. Ston se skládá ze dvou opevněných osad – Veliki Ston a Mali Ston. Jsou známé produkci slávek a ústřic a také těžbou soli ze salin. Oslovil mě hned po vjezdu, když jsem spatřila masivní opevnění, jak jsem se dočetla – ze 14.století. Celková délka zdi dosahuje 3 a půl kilometru. Veřejnosti je zpřístupněná více něž kilometrová cestička.

 

Stonské hradby jsou po Velké čínské zdi nejdelší dochovanou soustavou opevnění na světě!!!

 

Výlet na hradby si doporučuji udělat, když bude alespoň trochu zataženo. Mějte s sebou vodu! My jsme to podcenili a jeden z mých synů měl nepříjemný zážitek – úplně nahoře opevnění omdlel.

Naštěstí to dopadlo dobře i když nám museli pomáhat hasiči a přijela i záchranka z Dubrovníku….

 

ŽULJANA

Žuljana

 

Žuljana byla další destinací, kterou jsme navštívili. Na internetu se o ní píše moc hezky, informace lákají turisty na krásné pláže v menších zálivech, členité pobřeží a bohatou vegetaci. Nachází se ve střední části jižního pobřeží poloostrova. Najdete tam potápěčskou základnu, kterou jsme ale nenavštívili. Chtěli jsme se vykoupat, poznat zajímavá místečka, projít známe pláže – např. Vučine a dát si dobrý oběd.

 

Na pláž Vučine jsme s dostali autem po úzké, klikaté cestičce a modlili jsme se, aby naproti nejelo auto. Cestička byla lemována zaparkovanými auty a dovedla nás na malé parkoviště, které bylo bohužel plné. Zastavili jsme se na chvilku a šli pěšky se podívat přes borovicový les na tuto známou pláž. Kdybych si odmyslela lidi, kteří byli na každém centimetru čtverečním, bylo by to krásné. Klidné malinké zálivy, mini přírodní plážičky, tyrkysové moře, cikády….

 

I když bychom chtěli, nemohli bychom zůstat, protože jsme neměli kde nechat auto. Rozhodli jsme se jet do centra, najít místní parkoviště, vykoupat se na městské pláži a jít na oběd.

 

Městská pláž olemována turisty, kamenitá , voda sice teplá, ale čistou bych ji nenazvala…Chyběla tam sprcha. Vykoupali jsme se a u auta se převlékli a šli na skvělý oběd do restaurace Tamaris. Doporučuji!

Manžel si dal smažené malé ryby, já lososa na grilu a kluci „čevapi“. Byla to opravdu mňamka!

Městečko hezké, ale neuměla bych si představit trávit tam dovolenou.

 

OREBIČ

Orebič

 

Orebič – malebné městečko, přístav a letovisko. Leží pod svahy nejvyšší hory poloostrova Pelješac Sveti Ilja 961m naproti ostrova Korčula. Nejlepší pláže – písečné i oblázkové se nacházejí v zálivu Trstenica. Jsou velmi populární a oblíbené, proto tam jezdí rodiny s dětmi, jsou také zastíněné porostem, takže si najdete i stinné místečko.

 

My jsme se koupali na městské pláži, nedaleko přístavu, s výhledem na ostrov Korčula a trajekty, lodě, jachty proplouvající mezi ostrovy a malými ostrůvky, kterých najdeme v okolí Pelješacu mnoho. Městečko má podél moře krásnou promenádu olemovanou palmami a kolem přístavu můžeme pozorovat nádherné jachty.

 

Samozřejmostí byla i návštěva restaurace, kterou jsme pečlivě vybírali podle hodnocení a vybrali jsme opravdu dobře – Pizzeria La Casa.

 

Orebići můžete obdivovat borovice, fíkovníky, cypřiše, olivovníky. Jsou tam také vinice, agáve a kaktusy.

 

Orebič byl  v minulosti sídlem mnoha námořníků a obchodníků, byl také střediskem stavby lodí a mořeplavby, je možné navštívit i námořní muzeum věnované historii této doby.

 

Jsem ráda, že jsme se tam vypravili, škoda jen, že jsme si neodskočili na Korčulu, která je opravdu tak blízko, co by kamenem dohodil.

 

DINGAČ – BORAK

Tunel Dingač

 

V den narozenin mého manžela jsem naplánovala výlet do oblasti Dingač, do poklidné vesničky na jihozápadě, kde je asi jen 30 domů. Celá oblast okolo Boraku je známá pěstováním vinné révy a produkcí kvalitního a vyhlášeného vína Dingač a Plavac. Jsou to červená vína velice známá, která jsou porovnávána do těch nejlepších francouzských vín.

Největší atrakcí pro naše kluky byl průjezd úzkým tunelem od obce Potomje do Boraku po uzoučké, klikaté, serpentiny tvořené cestě, která měla cca 3km. Mysleli jsme si, že si dáme večeři v místní konobě s živou hudbou, ale bohužel bylo plno.

Jeli jsme zpět po serpentinách, přejeli jsme tunel Dingač a zastavili jsme se u výrobce vín Matkovič, o kterém jsme slyšeli, že má ty nejlepší červená vína.

Následně nás hlad dovedl do rodinné Konoby Portun hned za tunelem. Krásná, terasovitá konoba s úžasným jídlem a perfektním vínem.

 

DRAČE, JANJINA

 

Drače je rybářská osada a letovisko podél cesty s malými oblázkovými plážemi. Neuchvátila nás, často jsme projížděli, kupovali zmrzlinu…

V obci Janjina jsme měli dva obchody – potraviny. Nic zajímavého tam není, můžete tam koupit a ochutnat vína od místních vinařů a také koupit olivový olej.

Celá naše dovolená na poloostrově Pelješac byla ideální, klidná a ráda se sem vrátím za rok. Potřebovali jsme odjet z ČR, udělat reset, informační detox a načerpat hodně energie na následující rok.

 

A to se nám povedlo!!!

 

2 názory na “Pelješac”

  1. Pavla Gajdošová

    Dobrý den, moc děkuji za Váš příspěvek o poloostrově Pelješac. Letos bychom se tam rádi podívali, také asi na 14 dní. Prosím Vás, mohla byste mi napsat, kde jste byli ubytováni?
    Děkuji.
    Pavla Gajdošová

    1. Dobrý den, byla to malá osada Kabli nedaleko Briesty, apartmány Nal Biskup. Byli jsme moc spokojeni, apartmán na pláži, krásný bílý písek, čistá voda, klid…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Instantnistesti.cz