Jak zvolnit v dnešním světě?

Nemám čas, rychle, nestíhám…

Znáte tato slova?

 

Naše životy jsou propleteny směsí různých emocí, okolních zvuků, pohybů, intenzitou barev, desítkami vůní.. Naše smyslové vnímání je stále aktivizováno. Informační šum maximálně ovlivňuje naše životy.

 

Ano, dělá nám to dobře, máme rádi všechny ty zajímavé a inspirativní věci, které zdobí naší současnost. Ale pokud je těch podnětů hodně, dostáváme se do nekomfortní zóny a cítíme v sobě emoční tlaky.

 

Je potřeba ve všem udělat rovnováhu. Pokud je toho na nás moc, musíme najít způsob, jak se uklidnit a neutralizovat podněty. Musíme „upustit” páru. V opačném případě „bouchneme”.

 

Co můžeme pro to udělat?

 

Zastavit se. Najít si své klidné místečko. Nadechnout se.

 

Dech je základ. Dech je život. Dech nám umožní dostat se do místnůstky klidu. Dech je začátek.

Pokud si to neuvědomíme, nebude pro nás důležitý.

Častokrát dech podceňujeme, stává se pro nás něčím automatickým. A to je chyba.

 

Není tomu tak dávno, když jsem byla v jednom kole, stále v pohybu, s pocitem, že musím stihnout všechny mnou naplánované věci, seděla jsem do noci, chodila pozdě spát a zastavila jsem se jen, když jsem šla spát.

 

Ano, stíhala jsem toho hodně, ale pokaždé v tom maratonu přišel den, kdy mi tělo řeklo STOP a DOST.

 

Přišla horečka a já jsem ulehla. Opakovalo se to dlouhých pár let. Tento rok opět se to vrátilo.

 

Důvod?

 

Neuměla jsem se zastavit.

Když nemyslím na sebe a neodpočívám, dostávám od mého těla lekci.

Už vím, že my, ženy, si musíme dopřávat chvíle jen pro sebe.

 

 

Existuje nějaký návod pro naši psychohygienu?

 

Určitě ano. Každý člověk má svoje způsoby, jak se zklidnit, jak relaxovat, odpočívat a dopřát si příjemné prožitky. Sepsala jsem to, co pomáhá mně a věřím, že to pomůže i Vám. A je to ZDARMA 🙂

 

 

+ ZASTAVTE SE.

Vypněte mobil, přestaňte myslet na to, co musíte ještě stihnout. Nic neplánujte. Soustřeďte se pouze na svůj dech. Hluboký dech. Nadechněte se do bránice tak, až se Vám vyboulí bříško, zadržte dech na 10 sekund a následně pomalu vydechněte. Soustřeďte se pouze na svůj dech. Snažte se vytěsnit všechny myšlenky.

 

+ BĚŽTE NA PROCHÁZKU.

Určitě si najdete 15 minut nebo půlhodinku denně, abyste se šla projít, nejlépe do přírody. Pokud nemůžete sama, vezměte své dítě. Dýchejte a vnímejte, jak je krásně okolo. Buďte vděčná za to, že můžete dýchat, chodit, žít. Usmívejte se.

 

+ LEHNĚTE SI.

Na chvíli zaujměte ležící polohu. Třeba i doma na zemi. Je jedno, že Vaše dítě bude chodit kolem Vás. Možná si i lehne na Vás nebo vedle Vás. To je v pořádku. Nadechněte se, dýchejte hlubokým břišním dechem. Prociťte to, jak ve Vás dech proudí, jak okysličuje každou část Vašeho těla.

 

+ OBEJMĚTE NĚKOHO.

Je jedno koho – manžela, dítě, přítele, domácího mazlíčka.  Prociťte to, buďte vděční, poděkujte, že se máte ke komu přitulit. Dýchejte u toho. Je prokázáno, že objetí nám dodává hormon štěstí a snižuje stres.

 

+ NEZAPOMÍNEJTE NA FYZICKOU AKTIVITU.

Alespoň 2x týdně cvičte nebo buďte alespoň půl hodiny v pohybu. Pro mne je ideální jóga. Uvolňuje napětí, protahuje a kladně působí na naše psychické a fyzické zdraví.

 

+ USMÍVEJTE SE.

Uvědomte si kolik toho máte. Rodinu, domov, přátele, máte co jíst, máte si co obléknou, můžete chodit, tančit, zpívat, dýchat…to je štěstí! Buďte vděčná za vše, co máte. Usmívejte se na lidi kolem Vás. Uvidíte, jak se budou také usmívat, zrcadlení funguje!

 

 

Říkáte, že si nenajdete čas?

 

Musíte to změnit! Pro Vás jsou tato slova. Právě Vy to nutně potřebujete.

 

Pokud si neumíte najít čas na sebe za celých 24 hodin, znamená to, že pro Vás někde bliká  červená kontrolka. Dřív nebo později Vám tělo může dát signál, že je něco špatně. A pak už je pozdě…

Znám to. Vím, o čem píšu.

 

Zasloužíte si to nejlepší, využijte potenciál toho, co máte okolo sebe zcela zdarma, co Vám zvedne náladu, energii a dodá pocit štěstí.

 

 

Žijeme hodně intenzívním životem, stejnou intenzívnost ukazujeme naším dětem, protože jsme přesvědčeni, že je to nejlepší, co jim můžeme dát, rychle, rychle,  stále spěcháme a honíme se za něčím…

 

Kódujeme našim dětem způsob života ve stylu rychlého běhu…

 

STOP!

 

Zastavte se, zvolněte, nadechněte se, zpomalte myšlenky, usmějte se….je to snadné…

Ano i já se tomu stále učím….

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Instantnistesti.cz